Masaż i terapia z wykorzystaniem dźwięków i drgań specjalnych mis, znana jest w Tybecie od ponad 5 tysięcy lat. Do europy przywiózł ją i rozpowszechnił niemiecki inżynier Peter Hess po powrocie z Nepalu.
Legenda mówi, że lecznicze działanie mis odkryto przypadkiem: matka, bawiąca się ze swoimi dziećmi, oparła na brzuchu jedną z metalowych misek, w których codziennie podawała jedzenie. Chcąc zająć czymś maluchy, zaczęła uderzać w miskę najpierw łyżką, a potem leżącymi na ziemi kamyczkami i kawałkami drewna. Misa wydawała piękne dźwięki, kobieta grała więc na niej, podśpiewując pod nosem. Gdy skończyła, dzieci spały, a ona czuła, że ból żołądka, który dręczył ją od wielu dni, nareszcie minął. Opowiedziała o tym przyjaciółce, którą bolał kark. Postanowiły spróbować: obolała kobieta ułożyła się na ziemi, koleżanka ustawiła misę na jej plecach i zaczęła w nią delikatnie uderzać. Sztywność karku i pleców minęła!
Masaż misami dźwiękowymi (tybetańskimi) ma działanie relaksujące, lecznicze i psychoterapeutyczne. Terapia dźwiękiem przywraca harmonie organizmu, wzmacnia witalność, odpręża i rozluźnia.
Misy mają właściwości terapeutyczne - usuwają ból, choroby, strach, depresje, niepewność i wszelkie blokady. Dźwięki mis wnikają w ciało powodując wibrację i ruch komórek, każda komórka jest masowana i zostaje przywrócona odpowiednia częstotliwość komórkowa. Dźwięk precyzyjnie dobrany dodaje energii komórką zdrowym, a komórki, które uległy mutacji są niszczone. Ciało zostaje poddane wibracją uzdrawiającym i zaczyna się ruch regeneracyjny komórek. Dźwięki z mis wnikają w ciało powodując osiągnięcie stanu wewnętrznego spokoju, wzrost pewności siebie i powrót do zdrowia.
Masaż powoduje że promieniujemy wewnętrznym pięknem, uwalniamy napięcia i blokady. Misy wydają zróżnicowane dźwięki o różnych walorach terapeutycznych, których potrzebuje ciało prowadząc do jego harmonii na wszystkich poziomach.
Zastosowanie masażu misami dźwiękowymi:
- likwidacja stresu i relaks poprzez rozluźnienie mięśni i blokad
- w psychoterapii ( usuwanie lęków, depresji i innych problemów emocjonalnych )
- w pedagogice ( u dzieci nadpobudliwych, autystycznych itd.)
- w procesach leczenia i samoleczenia
- bóle głowy i migreny
- problemy z kręgosłupem, reumatyzmem, gościec
- problemy z sercem, z zasypianiem i inne
- wspomaga procesy samouzdrawiania (np. w chorobach nowotworowych)
- wpływa na zdolności twórcze, kreatywność, poprawia zdolność koncentracji
- w hospicjach ( pozwala łagodnie "przejść na drugą stronę" )